شیوع دوقلویی

شیوع دوقلویی در جهان به طورمتوسط یک مورد در هر80حاملگی است و شیوع سه قلویی یک مورددر 6400 حاملگی و چهارقلویی یک مورد در هر512 هزار حاملگی است.

شیوع دوقلویی تک تخمکی در همه جای دنیا ثابت است و تقریبا یک مورد در هر 250 تولد می باشد در حالی که شیوع دوقلویی دو تخمکی در مناطق مختلف متغیر است و تحت عواملی مانند نژاد، وزن و قد مادر، ارث ، فصول سال ، سن مادر در هنگام بارداری و به خصوص بین سن 35 تا 40 سالگی تعداد زیاد حاملگی مادر، سابقه مصرف داروهای پیشگیری کننده از بارداری و ... تغییر میکند

طبق آمارهای اعلام شده حدود 30 درصد دوقلوها تک تخمکی و 70درصد دوتخمکی هستند دوقلوهای دوتخمکی در 75 درصد موارد از یک جنس هستند و 45 درصد هر دو پسر و 30 درصد هر دو دختر میباشند.

علاوه بر این دوقلوزایی در زنان سیاه پوست (آفریقایی) بیشتر از زنان سفید پوست دیده میشود، همچنین شانس حاملگی در چند قلویی در زنانی که یک بار دوقلوی تک تخمکی به دنیا آورده 10 برابربیشتر است.

 

/ 18 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاترین

ممنون ممنون [گل] [گل] [ماچ] [ماچ]

حاج علی

سلام عیدتون مبارک ، او همه جا هست ولی با ذره ای از او تو را می طلبم ، قدر من همین کوچکی هست .....

مجید و مهدی

salam weblage zibae darid va matalb ziba mishe ma azmatlebetan dar weblage man estefade konim

قدرت الله لطیفیان

با سلام از وبلاگ شما دیدن کردم مطالب زیبا و آموزنده بود . بنده شما با نام دوقلوها لینک کردم . لطفاً در صورت تمایل مرا با نام یافته های تحقیقاتی لینک کنید . آرزوی موفقیّت برا ید شما دارم . شاد باشید و شاد زندگی کنید .